POMPIERII TIMIȘOARA – ROMÂNIA

prevenire, cursuri, știri, pregătire, protecţíe civilă, situații de urgență

Pompierii din cadru I.S.U. Timiș s-au întrecut cu ocazia Zilei Protecției Civile

Peste 80 de pompieri profesioniști din cadrul inspectoratului s-au întrecut, marţi, 25 februarie cu ocazia Zilei Protecței Civile din România. Competițiile de minifotbal, tenis de masă și șah s-au desfășurat la baza sportivă din localitatea Sânandrei.

20140225 133244

Locul I la competiția de minifotbal a fost luat de lotul sportiv al Stației de Pompieri Deta, antrenat de însuși comandantul subunității, maior Ioniță Herișanu, căruia i-a fost înmânată Cupa Protecției Civile. Pe locul II s-au clasat pomperii de la Stația de Pompieri Buziaș, urmați de lotul sportiv al Detașamentului 1 de Pompieri Timișoara.

La categoria tenis de masă, diploma a fost înmânată comandantului Stației de Pompieri Făget, maior Laurențiu Szabo, care cu dibăcie și îndemânare a reușit să se departajeze considerabil de colegii săi, ajungând să obțină locul I.

Competiția de șah a fost câștigată prin tenacitate și răbdare de plutonier major Gheorghe Liviu Vasluianu, subofițer operativ principal în Compartimentul Monitorizare situații de urgență și dispecerat din cadrul I.S.U. Timiș.

Aceste concursuri s-au desfășurat în cadrul programului de activități organizate de Ziua Protecției Civile din România și au ca scop consolidarea spiritului de echipă în rândul pompierilor timișeni.